Smartfon – odpowiedni prezent dla dziecka?

Obecnie niemal każde dziecko w wieku szkolnym posiada swojego własnego smartfona. Urządzenia te stały się niesamowicie powszechne, sprawdź ofertę sferis.pl/smartfony-2103, tak że często nawet młodsze dzieci nie wyobrażają sobie życia bez nich. Jednak czy smartfony są dla nich zdrowe, a przede wszystkim bezpieczne?

Ogromne możliwości kontra zły wpływ

Każda zaleta smartfonów może stać się ich wadą, jeśli będą one niewłaściwie używane. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że dziecko wymaga stałego nadzoru rodzica podczas korzystania z internetu – nieważne czy za posrednictwem telefonu, komputera czy tabletu. Starszemu dziecku można dawać nieco więcej swobody, jednak w przypadku maluchów poniżej 10. roku życia każda aktywność w internecie powinna być ściśle nadzorowana.

W internecie roi się od niebezpieczeństw, w które może wpaść niczego nieświadome dziecko. Nie brak w nim również treści, które nie powinny być widziane przez osoby nieletnie. Ścisłe nadzorowanie aktywności dziecka i szczera rozmowa na temat tego co wolno, a co nie, z pewnością pomoże uchronić je przed niewłaściwą zawartością. Warto również przestrzec pociechę przed zakładaniem kont na stronach, które nie zostaną wcześniej dokładnie sprawdzone przez rodzica.

smartfoneSmartfony a uzależnienie od internetu

Panuje powszechne przekonanie, że smartfony i tablety wywołują u dzieci uzależnienie od internetu. Najnowsze gry i filmy często są atrakcyjniejsze od spotkania ze znajomymi, co powoduje zatracenie podstawowych umiejętności społecznych. Warto jednak to sprostować – jedynie niewłaściwe i niekontrolowane korzystanie z urządzeń elektronicznych powoduje takie skutki.

Internet jest przyszłością i tego faktu nie da się zmienić. Daje on olbrzymie możliwości, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jednak podobnie jak w przypadku kontroli oglądanych treści, rodzice powinni kontrolować czas, jaki dziecko spędza w internecie. Niestety obecnie wielu rodziców sadza swoje dziecko przed urządzeniem mobilnym, aby znaleźć czas dla siebie. Zachowanie to na dłuższą metę może doprowadzić do rozwinięcia się uzależnienia u dziecka.