Telewizory z ekspozycji – czy warto je kupować?

Zakup sprzętu z ekspozycji od lat spotyka się z dużą kontrowersją, a osoby stające przed tym wyborem mają niemały dylemat. Często sprzęt z ekspozycji jest bowiem tańszy niż urządzenia całkowicie nieużywane, a dla wielu osób to atrakcyjna cena jest najważniejszym czynnikiem, decydującym o zakupie. Czy warto sięgać po telewizory z ekspozycji?

Używanie telewizorów w sklepie

telewizorPrzede wszystkim warto zastanowić się, jak używany był w sklepie telewizor. W większości sklepów ze sprzętem RTV i AGD telewizory są włączone przez cały okres otwarcia sklepu, czyli w niektórych przypadkach nawet 16 godzin. Choć nie jest to zbyt inwazyjne używanie, może znacząco osłabić trwałość i tym samym wydajność telewizora.

W związku z tym sięgając po sprzęt z ekspozycji należy zawsze wymagać nie tylko obniżonej ceny, ale również wydłużonego czasu gwarancji. Umożliwi to wymianę telewizora na nowy lub jego darmową naprawę, jeśli ulegnie on awarii.

Niższa cena

Tym, co wielu klientów przekonuje do zakupu sprzętu z ekspozycji, jest jego niższa cena. Tanie i dobre telewizory są dostępne w wielu sklepach. Wiele z nich chce bowiem jak najszybciej pozbyć się tego typu urządzeń, na zakup których przecież mało kto chce się decydować. W tym celu ceny sprzętów z ekspozycji, w tym również telewizorów, są możliwie jak najbardziej obniżane. Dla wielu osób, które nie znają się na technologiach i nie zdają sobie sprawy z tego, że długotrwałe uruchomienie urządzenia może być inwazyjne, taka oferta jest idealna.

Kupując telewizor z ekspozycji należy jednak przede wszystkim zastanowić się, czy obniżona cena jest rzeczywiście warta tego, że można kupić potencjalnie awaryjny sprzęt. Jeśli jednak sklep oferuje zarówno niższą cenę, jak i wspomnianą już wydłużoną gwarancję, taki zakup można jak najbardziej przemyśleć. Za każdym razem jednak warto analizować wady i zalety takiego rozwiązania. Podczas gdy telewizory z ekspozycji najczęściej działają jak należy i nie ulegają zbyt częstym awariom, zakupu komputerów i smartfonów z ekspozycji należy unikać pomimo obniżonej ceny.