Jak profesjonalnie parzyć kawę?

Wydaje się, że w parzeniu kawy nie ma żadnej filozofii. A jednak prawdziwi smakosze wiedzą, że trzeba do tego zadania podchodzić w odpowiedni sposób i mieć wiedzę o kawie, ale i odpowiedni sprzęt. Nie od dziś wiadomo, że kawa z ekspresu jest lepsza i że lepsza jest ta zaparzona ze świeżo zmielonych ziaren. Dlatego, aby móc cieszyć się doskonałym aromatem pysznej kawy – w pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w dobrej jakości młynek do mielenia ziaren.

młynki do kawyGrubość mielenia często może mieć spore znaczenie

Zdarza się, że nie ma różnicy, jak grubo uda się zmielić kawę i wówczas można zdecydować się na młynek ręczny, gdzie nie ma zazwyczaj regulacji grubości mielenia, ale też wybierając młynek elektryczny nie trzeba się przejmować tą cechą produktową. Inaczej jest w sytuacji, kiedy posiadając ekspres do kawy nie ma on w sobie wbudowanego młynka i kawę musimy mielić w osobnym urządzeniu. Tutaj bardzo często grubość zmielenia ziaren ma spore znaczenie. O ile w przypadku ekspresów ciśnieniowych lepsze są drobno zmielone ziarna o tyle w ekspresach przelewowych jest na odwrót – grube mielenie sprawdza się lepiej. W przypadku kawiarek i zaparzaczy najlepsza jest kawa o średniej wielkości ziarnach.

Ważne cechy młynków do kawy

Jeśli postawić na efektywność mielenia kawy to tylko poprzez wybór młynka elektrycznego, który zrobi to znacznie szybciej od ręcznego. Młynki do kawy mają jednak różną moc, a także różnią się między sobą szybkością mielenia. Mówi się jednak, że wolnoobrotowe młynki lepiej spełniają swoje zadanie, ponieważ podczas procesu mielenia nie nagrzewają zbytnio ziaren, a co za tym idzie kawa nie ma gorzkiego posmaku. Ważną cechą jest także to, aby obudowa urządzenia była trwała, a pojemnik na już zmieloną kawę dobrze przylegał do samego młynka tak, aby nic się nie wysypywało. Dzięki temu użytkowanie młynka może być naprawdę bardzo komfortowe. Ostatnią, ale często ważną kwestią jest wyżej wspomniana grubość mielenia ziaren, a raczej możliwość jej regulacji. Inwestując w urządzenie wysokiej klasy można zyskać sprzęt, który będzie sprawdzał się w praktyce przez lata.