Jak wybrać domowy oczyszczacz powietrza?

Jakość powietrza ma istotne znaczenie dla zdrowia wszystkich ludzi. Wdychanie zanieczyszczeń może przyczyniać się do powstawania i rozwoju wielu chorób. Domowe oczyszczacze powietrza są w stanie rozwiązać ten problem.

Działanie oczyszczacza powietrza

Podstawową funkcją oczyszczacza jest usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. W zależności od modelu oczyszczanie następuje przy użyciu różnych filtrów. Mogą to być filtr wstępny, filtr HEPA (różne rodzaje), filtr węglowy. Czasami występuje też jonizator albo lampy UV, które dodatkowo oczyszczają powietrze.

O czym pamiętać przy wyborze

Pierwszym parametrem jaki ma znaczenie jest maksymalna powierzchnia działania. Powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia w którym oczyszczacz będzie używany.

Kolejny to maksymalna wydajność. Określana jest ona w m3/h, oczywiście im wyższa wartość tym lepsza, chociaż trzeba mieć świadomość, że wiąże się to ze zużyciem energii.

Ogromne znaczenie mają też zastosowane filtry. To od nich zależy rodzaj usuwanych zanieczyszczeń i stopień oczyszczania. Filtr węglowy dodatkowo wpływa na usuwanie lotnych związków organicznych, a tym samym usuwa przykre zapachy.

oczyszczacze powietrzaInne parametry

Istotne też są tryby pracy oczyszczacza powietrza. Modele różnią się między sobą dostępnymi funkcjami. Większość jest już wyposażona w czujniki jakości powietrza i wilgotności. Niektóre wyświetlają te informacje w formie liczbowej, inne sygnalizują za pomocą kolorowych światełek. Najwygodniej jednak korzysta się z oczyszczaczy z inteligentnym trybem pracy, które w zależności od potrzeb same się uruchamiają i pracują niezbędną ilość czasu.

Pozostałe informacje

Producenci informują też o koniecznych działaniach podczas użytkowania tanich oczyszczaczy powietrza. Niezbędne jest regularne wymienianie filtrów i mycie urządzenia. Jeśli zostanie to zaniedbane może spowodować rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów.

Warta uwagi jest też informacja o poziomie emitowanego hałasu. Zazwyczaj jest on uzależniony od trybu pracy, jednak nawet przy najintensywniejszym oczyszczaniu nie powinien przekraczać 50 dB.