Zalety dysków SSD

Śledząc różnego rodzaju fora internetowe, dość łatwo jest natknąć się na wątki poświęcone w całości dyskom SSD. Mówi i piszę się o nich wiele, jednak mało kto poświęca wystarczająca dużo trudu, aby zebrać w jednym miejscu wszystkie zalety i mocne strony tego typu dysków. W czym są więc one lepsze niż znane od lat HDD?

Szybkość, szybkość, szybkość!

dyski SSDPrzesiadka z dysku magnetycznego na dysk SSD bywa dla wielu osób doświadczeniem wręcz gwałtownym i brutalnym. Nagle okazuje się, że ten sam komputer, który przez właściciela uważany był za przestarzały i skazany na wyrzucenie w ciągu kilku najbliższych tygodni, po zamontowaniu w nim dysku SSD staje się nagle prawdziwym demonem prędkości, który aż prosi się o kolejne dawki informacji do przetwarzania.
Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że dyski SSD posiadają natychmiastowy dostęp do zawartych na nich informacji a wiele dobrych znajdziesz w ofercie https://www.sferis.pl/dyski-ssd-2063. Brak mechaniki i konieczności szukania danych na fizycznych talerzach, znacznie skraca czas potrzebny do odczytu danych.
Brak talerzy i wszystkich związanych z nimi części mechanicznych znacznie poprawia również podatność dysku na uszkodzenia. Dyskowi SSD nie straszne są uderzenia, upadki, czy wstrząsy. Upadek z biurka, który z pewnością zakończył by żywot dysku HDD, zupełnie nie robi wrażenia na dysku SSD.

Ekonomiczność dysków SSD

Z pewnością wiele osób powie, że tak nowoczesne rozwiązanie nie może być tanim i chociażby z tego powodu nie warto jeszcze zawracać sobie nim głowy. Duży błąd, ponieważ dyski SSD już są kilkanaście procent tańsze niż dyski magnetyczne, a różnica ta stale rośnie.
Powodem takiego stanu rzeczy jest znacznie prostsza produkcja, nie wymagająca montowania skomplikowanych mechanizmów oraz systematycznie taniejąca cena pamięci flash, z której to właśnie składa się dysk SSD.