Dyski do laptopów SSHD

Ciekawą alternatywą dla klasycznych HDD i nowoczesnych SSD są dyski do laptopów SSHD, które łączą w sobie zalety jednej i drugiej technologii. Dyski hybrydowe składają się zarówno z talerzy HDD o dużej pojemności jak i dodatkowych kości pamięci typu SSD. Specjalne oprogramowanie układowe analizuje odczyt i zapis danych na nośniku, dzięki czemu te najczęściej używane są umiejscowione w wielokrotnie szybszej pamięci półprzewodnikowej. Pliki otwierane rzadko, takie jak multimedia, dokumenty czy zasoby dodatkowe będą przechowywane na tradycyjnych talerzach. Dzięki takiemu rozwiązaniu wzrasta komfort użytkowania przy zachowaniu dużej pojemności i rozsądnej ceny. Sklep Sferis oferuje te oraz wiele innych rodzajów dysków do laptopów w przystępnej cenie.

Wydajność dysków SSHD

Ze względu na hybrydowy zapis danych należy liczyć się z tym, że nigdy nie zostanie osiągnięta wydajność tak wysoka, jak w przypadku całkowicie półprzewodnikowych dysków a także pojemność tak duża, jak w przypadku klasycznych dysków talerzowych. W przypadku typowego użytkowania może się okazać, że jest to najlepszy kompromis dla użytkownika, który nie oczekuje profesjonalnych osiągów, a jednocześnie zależy mu na dużej pojemności i rozsądnej cenie.

O optymalizację wykorzystania obu rodzajów pamięci dba wbudowany w dysk układ sterowania. Ze względu na charakter jego pracy, optymalizacja czasów dostępu i prędkości dotyczy jedynie odczytu danych, jednak jest to absolutnie kluczowe ze względu na komfort korzystania z laptopa. Z tego powodu dyski do laptopów SSHD wydają się nieocenione w typowym użytkowaniu dla użytkowników nie pracujących zawodowo z dużymi bazami danych lub zapisujących duże ilości losowych informacji. Warto pamiętać, że kontroler potrzebuje odpowiednio długiego czasu na nauczenie się schematów użytkowania i najczęściej wykorzystywanych programów. Najszybciej wzrost wydajności odczujemy w trakcie uruchamiania systemu operacyjnego, następnie w przypadku najczęściej wykorzystywanych aplikacji. Dane wykorzystywane rzadko nie trafią na szybką pamięć półprzewodnikową, a tym samym nie wykorzystają potencjału drzemiącego w technologii hybrydowej.