Dyski zewnętrzne SSD czy też może HDD?

W sklepach zajmujących się sprzedażą elektroniki komputerowej znajdują się między innymi dyski zewnętrzne, które różnią się wieloma parametrami. Powinny one wszystkie zostać dobrze przeanalizowane, przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego modelu. Mają one bowiem wpływ na działanie dysku zewnętrznego i jego wykorzystanie.

Co będzie lepsze? SSD czy HDD?

Odwiecznym dylematem osób pragnących kupić dysk twardy jest wybór pomiędzy dyskiem HDD i SSD. Wbrew pozorom oba te modele sporo się od siebie różnią, dlatego też kluczowe do podjęcia właściwej decyzji, jest przeanalizowanie specyfikacji obu urządzeń. W przypadku dysków HDD mowa jest o dyskach talerzowych, na które składają się talerze i głowica. To właśnie te ruchome części odpowiedzialne są za odczytywanie i zapisywanie danych komputerowych. Dawniej cieszyły się one sporą popularnością, ale obecnie są one coraz bardziej wypierane przez nowsze modele dysków SSD. Prędkość pracy dysków HDD pozostawia zwykle wiele do życzenia i dla wielu użytkowników jest po prostu niewystarczająca, co łatwo jest zauważyć chociażby podczas kopiowania dużych ilości plików o niewielkich rozmiarach. Jako, że części w dysku HDD są ruchome, wykazują podatność na wibracje i uderzenia. Pomimo tego nadal wiele osób decyduje się na ich zakup, do czego przekonuje je atrakcyjna cena tego typu dysków zewnętrznych.

Inaczej to wygląda w przypadku dysków zewnętrznych SSD, których konstrukcja opiera się na pamięci flash. Nie ma wobec tego żadnych ruchomych części, co przekłada się na zwiększony poziom bezpieczeństwa. Gwarancja lepiej chronionych danych zapisanych na dysku z całą pewnością przemawia na korzyść nowoczesnych dysków. Ponadto działają one znacznie szybciej. To z kolei przekłada się na wyższą cenę samego urządzenia. Różnica w cenie jest naprawdę spora – liczona w setkach złotych. Jeśli jednak komuś zależy na dysku zewnętrznym, który zapewnia nieprzeciętną szybkość zapisu i odczytu danych oraz wysoki poziom ich bezpieczeństwa, to warto zainwestować większą kwotę pieniędzy w model SSD. Szeroką ofertę obu typów dysków zewnętrznych możesz znaleźć tutaj.