Pendrive – rodzaje USB

Od momentu powstania pamięci przenośnych typu pendrive, wszystkie z nich korzystały z tego samego złącza. Jest to bardzo popularny męski wtyk USB typu A, który większość po prostu utożsamia z nazwą USB. Nie oznacza to jednak, że wszystkie złącza USB są takie same – cechują się one różną prędkością i mimo tego, że wszystkie pasują do tego samego wejścia USB, to występują delikatne różnice w ich budowie. Na szczęście standard USB zapewnia tak zwaną wsteczną kompatybilność, dlatego pendrive w standardzie USB 1.0 będzie pasował do gniazda USB 2.0, 3.0 i nowszych. Podobnie działa to w drugą stronę – pendrive z wtyczką w standardzie USB 3.0 włożymy do gniazda USB 2.0 i USB 1.0, jednak ograniczeni będziemy prędkością gniazda.

Prędkość pendrive

Z punktu widzenia użytkownika daje to ogromną swobodę. Nawet jeżeli kupimy najnowszy i najszybszy pendrive na rynku, to mamy pewność, że będzie on działał z każdym wejściem USB w komputerze, niezależnie od tego, jak stary on będzie. Oczywiście prędkość przesyłu danych będzie bardzo ograniczona, ale w przypadku niewielkich plików nie będzie to miało specjalnego znaczenia. Często w komputerze stacjonarnym lub laptopie znajduje się kilka wejść USB, w tym niektóre w standardzie USB 3.0, a część w standardzie USB 2.0. Jeżeli chcemy wykorzystać pełną prędkość pendrive, należy oczywiście umieszczać go w najnowszych gniazdach, które zwykle są opisane jak super speed i mają niebieski kolor.

USB typu C

Nieco zamieszania wprowadza nowa uniwersalna wtyczka USB typu C, która zajmuje mniej miejsca i jest symetryczna, więc pozbywa się dwóch największych bolączek starego standardu USB typu A. Niestety, tak jak w każdym przypadku zmiany standardu, pojawia się problem z kompatybilnością nowszych urządzeń ze starszymi. Rozwiązaniem jest wykorzystanie odpowiedniej przejściówki z typu A na typ C. Niektórzy producenci wprowadzają na rynek pendrive, które posiadają po obu stronach urządzenia dwa różne wtyki – jeden typu A, drugi typu C. Jest to doskonałe rozwiązanie przejściowe, bo będzie działać zarówno ze starszymi, jak i z nowszymi urządzeniami. Z czasem jednak standard USB C upowszechni się na tyle, że korzystanie ze starego standardu USB typu A zniknie z rynku, podobnie jak zniknęły dyskietki, porty szeregowe czy porty PS/2. Większość omówionych typów pendrive’ów wysokiej jakości kupisz tutaj.