Szybkie karty pamięci do smartfonów

Karty pamięci do smartfonów dzieli się głównie ze względu na ich pojemność, jednak nie jest to jedyny parametr określający ich użyteczność. Użytkownicy nagrywający materiały wideo wysokiej jakości w dużej liczbie klatek na sekundę potrzebują kart pamięci o wysokiej prędkości zapisu, bowiem przepustowość materiału 4K jest tak duża, że powolne karty pamięci będą powodowały rwanie klatek i uczynią nagrany materiał bezużytecznym.

Jak odczytywać parametry prędkości?

Karty pamięci do smartfonów mają swoją klasę szybkości, która stanowi jeden z kluczowych parametrów. To ona definiuje minimalną prędkość zapisu i odczytu materiałów, a także prędkość ich kopiowania na zewnętrzne urządzenia. Najprościej ujmując, im wyższa klasa szybkości, tym lepsze osiągi ma karta pamięci. Początkowo wydajność była przez producentów oznaczana tak samo jak w przypadku pracy napędów CD i DVD, jednak informacja ta była niezrozumiała dla większości konsumentów. Przykładowo prędkość 300x oznaczała szybkość zapisu 45 megabajtów na sekundę, co było całkiem nieintuicyjne. Postanowiono ułatwić zadanie klientom i zdecydowano o wykorzystaniu tak zwanych klas szybkości, które nosiły oznaczenia 2,4,6 i 10. Pojawienie się nowszej magistrali UHS spowodowało dodanie tego skrótu i stworzenie nowych klas. Intuicyjnie klasa pamięci 2 oznacza zapis z prędkością dwóch megabajtów na sekundę, klasa pamięci 10 oznacza zapis o prędkości 10 megabajtów na sekundę i tak dalej.

Klasy prędkości UHS

Ze względu na rosnące prędkości zapisu utworzono nowszą nomenklaturę UHS, gdzie cyfra oznacza dziesięciokrotną prędkość zapisu. Oznacza to, że karta UHS 1 cechuje się prędkością zapisu 10 megabajtów na sekundę, podczas gdy UHS 3 to 30 megabajtów na sekundę i tak dalej. Karty pamięci do smarfonów rejestrujących materiał 4K w 60 klatkach na sekundę powinny korzystać przynajmniej z klasy szybkości 10 lub UHS1, gdyż niższa prędkość zapisu może sprawić nieprawidłowe nagrywanie materiału, a w konsekwencji rwanie lub całkowite uszkodzenie pliku. W przypadku wykonywania zdjęć prędkość nie ma aż takiego znaczenia, gdyż smartfony posiadają spory bufor pozwalający utrzymać je w pamięci ulotnej do momentu zapisania na karcie pamięci.