Kuchnia gazowa

Kiedy powstały kuchnie gazowe? Czym się charakteryzują?

Kuchnie gazowe – historia powstania

Kuchnia gazowa jest pewnym rodzajem kuchenki, która wykorzystuje gaz propan – butan lub gaz ziemny. Przeważnie jest wyposażona w cztery palniki do gotowania oraz piekarnik. W dzisiejszych czasach często w kuchence gazowej stosowane są piekarniki elektryczne i elektryczne zapalniki.
Austriak Zachaus Winzler wykorzystał gaz jako opał w swoim domu w 1802 roku, doprowadzając go do kuchni. Dążył do spopularyzowania kuchenek gazowych.
W 1826 roku James Sharp zaprojektował pierwszą kuchenkę gazowej, która znalazła się na rynku. Był pracownikiem gazowni i obawiał się uruchomienia produkcji kuchenek na szeroką skalę.
Dziesięć lat później Sharp otworzył fabrykę, zatrudniając 35 robotników. Kuchenki były piecykami z haczykami u góry, gdzie zawieszało się pieczeń i palnikami na dole.
Na przestrzeni lat modele kuchenek ulegały ulepszeniom i ciągłym zmianom, a funkcja termostatu pojawiła się na początku XX wieku.
Wtedy też wprowadzono kuchenkę z blachy emaliowanej.

Gotowanie na gazie

kuchnie gazoweKuchnie gazowe są doceniane na całym świecie przez wielu kucharzy i osób prowadzących gospodarstwo domowe. Wiele rodzin decyduje się właśnie na kuchnie gazowe. Wówczas należy doprowadzić instalację gazową – jeśli sieć gazowa jest doprowadzona w danym miejscu, możemy korzystać z gazu ziemnego. W przeciwnym wypadku należy używać gazu z butli (propan – butan). Jego użytkowanie powinno odbywać się w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa, gdyż jest to gaz wybuchowy, mogący wyrządzić wiele szkód. Jednak właściwe użytkowanie i zamontowanie czujników gazu zminimalizuje ryzyko jakichkolwiek awarii.

Przyłącza gazowe

Montaż takiej kuchenki zostawmy osobie posiadającej kwalifikacje i doświadczenie. Do instalacji używa się specjalnych materiałów i przestrzega zaleceń zawartych w instrukcji danego sprzętu. Podczas wyboru płyty gazowej, dobierzmy także wąż. Powinien mieć odpowiednią długość, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność.