Kupujemy wentylator

Choć wentylator jest jednym z najprostszych sposobów na to, aby choć nieco sobie ulżyć podczas upałów, to jednak jego zakup nie jest tak prosty i oczywisty jak by to się mogło wydawać. Na co zatem zwrócić uwagę podczas realizowania takiego zakupu?

wentylatoryTyp wentylatora

Prawdopodobnie najważniejszą sprawą, którą trzeba określić podczas kupowania wentylatora takiego jak ten, jakiego to typu ma on być. Na rynku istnieją dwa najpopularniejsze modele, czyli tzw. klasyczny wentylator, oraz kolumnowy.
Wentylator klasyczny to oczywiście w uproszczeniu, duże śmigło, które osłonięte jest specjalną osłoną z kratki. Jego popularność wynika przede wszystkim z niskiej ceny, a także całkiem dużej skuteczność. Dodatkowo pamiętać należy, że tego typu wentylatory występują w wersji stojącej, jak również na tzw. stojaku, który umożliwia dodatkowo obracanie się wentylatora na boki, co umożliwia sięgnięcie strumieniem powietrza znacznie większego obszaru pomieszczenia.
Drugim typem wentylatora jest model kolumnowy, który zamiast jednego dużego śmigła, wyposażony jest w kilka mniejszych. Jego ogromną zaletą jest bardzo estetyczny wygląd, który zwykle przypomina nieco kolumnę głośnikową.

Moc wentylatora

To jak skuteczny będzie dany wentylator, zależne jest od tego, jak duży będzie posiadał on rozmiar śmigła, lub też jak dużo będzie mniejszych śmigieł, a także oczywiście od tego, jaką moc będzie miał napędzający całość silnik.
Należy jednak podczas decydowania się na konkretnej mocy sinik pamiętać o tym, że im mocniejszy i większy model, tym będzie on większy generował hałas.

Funkcje dodatkowe

Oprócz wybrania typy wentylatora i określeniu jego mocy i rozmiaru koniecznie trzeba także zwracać uwagę na to, jakie posiada on opcje dodatkowe, ponieważ niektóre z nich mogą w bardzo dużym stopniu poprawić jakość korzystania z danego wentylatora.
Najlepszym tego przykładem jest np. programator czasowy, który pozwala na zaprogramowanie czasu wyłączenia się urządzenia i jego ponownego włączenia. Jest to szczególnie przydatna funkcja, jeśli zasypia się przy włączonym wentylatorze.