Wszystko o ostrzach w maszynkach do strzyżenia

Podczas wybierania maszynki do strzyżenia bardzo dużą uwagę przykłada się do tego, w jaki sposób będzie ona zasilana, czy będzie ciężka, jak długo będzie się ładowała lub czy wygodny będzie w niej przewód zasilający. Mało kto pamięta jednak o tym, że to nie zastosowana obudowa będzie ścinała włosy, a zastosowane w maszynce ostrza.

Rodzaje ostrzy

Maszynki do strzyżenia, które sprzedawane są na rynku, posiadają różnego rodzaju ostrza, które w głównej mierze determinują cenę całego urządzenia. Warto zwrócić uwagę na to, jakie konkretnie ostrza się kupuje, ponieważ będzie to miało ogromny wpływ na to, jak będzie się używało danej maszynki.
Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem ostrzy są te wykonane ze stali nierdzewnej. Są one zabezpieczone przed wpływem rdzy i wysokiej temperatury.
Nieco lepszymi są ostrza ceramiczne, które charakteryzują się ogromną wytrzymałością, bardzo wolnym nagrzewaniem się, a także co bardzo ważne, bardzo dużą kruchością. O ile tępią się bardzo powoli, to jednak jakikolwiek wstrząs w wyniku np. upadku, powoduje ich bardzo szybkie ułamanie się.
Zdecydowanie najlepszymi są ostrza tytanowe, które charakteryzują się ogromną wytrzymałością właściwie na wszystkie możliwe zagrożenia. Niestety są bardzo drogie, dlatego też niepolecane do zastosowań domowych, a jedynie do zakładów fryzjerskich.

maszynki do strzyżeniaUstawianie ostrzy

Wiele osób po zakupie najlepszej maszynki do strzyżenia przechodzi od razu do pracy nimi, zupełnie zapominając o tym, że jest to urządzenie jeszcze nie gotowe do działania.
Zaraz po rozpakowaniu i przed rozpoczęciem pracy daną maszynką, należy przeprowadzić regulacje i ustawienie ostrzy, tak aby działały one możliwie najlepiej.

Konserwacja i czyszczenie

Nie mniej ważne od ustawienia ostrzy jest ich regularne czyszczenie i konserwowanie.
Aby wyczyścić ostrza, należy je odkręcić od maszynki i usunąć z nich wszystkie zalegające włosy. Takie czyszczenie powinno się robić minimum raz na miesiąc.
Bardzo ważne jest także to, aby regularnie oliwić maszynkę, najlepiej od razu po zakończeniu pracy.