Wybór piekarnika – najważniejsze informacje

Piekarnik to dla wielu niezbędny element wyposażenia kuchni. Umożliwia przygotowanie pysznych ciast, smacznych zapiekanek, chlebów z chrupiącą skórką… Możliwości jest mnóstwo, ale to, na ile uda się je wykorzystać, zależy od wyboru odpowiedniego piekarnika.

Rodzaje piekarników

Wybór urządzenia trzeba zacząć od określenia, jaki rodzaj będzie najodpowiedniejszy. Wyróżnia się dwa – wolnostojący lub do zabudowy.
Piekarniki wolnostojące to osobne urządzenie, jak kuchenka mikrofalowa, którą przypominają kształtem i rozmiarem. Najczęściej występują w wersji elektrycznej.
Piekarniki w sklepie Sferis do zabudowy występują w kilku wersjach:
– do zabudowy pod blatem – najpopularniejsze rozwiązane; urządzenie umieszcza się na podłodze obok szafek kuchennych;
– do zabudowy w kolumnie – piekarnik umieszcza się na szafce lub innym urządzeniu, co ułatwia korzystanie z niego, gdyż eliminuje konieczność schylania się;
– do zabudowy na ścianie – również nie trzeba się do niego schylać, a jego spód jest zwykle wyposażony w windę.

Sposób zasilania

piekarnikPiekarniki dzielą się na gazowe i elektryczne. Te pierwsze są obecnie zdecydowanie mniej popularne, ale ich główną zaletę stanowią niższe koszty używania. Piekarniki elektryczną są popularniejsze, bezpieczniejsze w użytku i oferują więcej funkcji.
Warto sprawdzić napięcie wymagane do pracy urządzenia. Jeśli w domu znajduje się licznik trójfazowy, należy wybrać urządzenie, którego napięcie wynosi 400V. Jeśli licznik jest jednofazowy, napięcie powinno wynosić 230V.

Prowadnica
Prowadnica utrzymuje blachę w komorze oraz pomaga w jej wsuwaniu i wysuwaniu. Można wybierać spośród trzech rodzajów:
– klasyczne wytłoczenia – czyli rowki w ściankach piekarnika; ich wadą jest to, że po pewnym czasie blacha zaczyna trudno się wsuwać;
– prowadnice teleskopowe – wysuwane razem z blachą; wada – trudne w czyszczeniu;
– wózek – stosowany w droższych modelach urządzenia; blacha znajduje się na rolkach, na których wyjeżdża z komory.

Omówione kwestie to podstawy w wyborze piekarnika. Warto je przemyśleć przed zakupem, aby urządzenie służyło jak najlepiej.