Na co zwrócić uwagę wybierając roboty kuchenne?

Nowoczesne roboty kuchenne od renomowanego producenta jak powszechnie wiadomo nie należą do najtańszych wydatków. Między innymi dlatego też dokonując zakupu nowego sprzętu warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych elementów.

Jaka pojemność?

Wybierając wysokiej jakości sprzęt warto zwrócić szczególną uwagę na pojemność poszczególnych przystawek. Najważniejszą rolę odgrywa oczywiście pojemność samego malaksera. Osoby, które często przygotowują potrawy dla kilku osób, powinny poszukać malakserów o pojemności powyżej 3 litrów.

Solidna i niezawodna misa

Na rynku dostępne są misy metalowe i plastikowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego wyboru. Osoby, które dysponują nieco większym budżetem powinny postawić na misy metalowe. Jest to bardzo trwały i łatwy w utrzymaniu czystości materiał, który zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających kucharzy. Jeżeli chodzi o plastikowe misy, to warto dokładnie sprawdzić, czy dane tworzywo jest dość grube i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Regulacja obrotów

Profesjonalne roboty kuchenne powinny umożliwić regulację obrotów. Z praktycznego punktu widzenia im więcej wariantów szybkości pracy robota kuchennego posiada dany model, tym lepiej. Dzięki regulacji, można dostosować obroty do poszczególnych zadań i do swoich indywidualnych preferencji. Przydać może się także specjalna funkcja płynnego startu, dzięki której nie będzie ryzyka rozchlapania składników.

Jakie przystawki do robota

Roboty kuchenne mogą posiadać kilka różnych przystawek, które znacząco poszerzają funkcjonalność danego sprzętu. Im więcej przystawek posiada dany sprzęt, tym więcej możliwości oferuje. W dzisiejszych czasach standardem jest między innymi specjalny moduł malaksera oraz kubek miksujący. Przydać może się na przykład moduł maszynki do mięsa albo szatkownicy. Coraz więcej robotów kuchennych wyposażonych jest w moduł sokowirówki albo cytrusiarki.